Saç PRP

Tedavisi

Tıp dünyasının biz inşalara sunduğu güzel bir imkân olan PRP tedavisi, pek çok farklı sebeple tercih edilebiliyor. Pek çok avantajı da beraberinde getiren uygulama, detayları ile incelendiğinde muhteşem bilgilere ulaşılıyor. Şimdi saç tedavisi olarak PRP tedavisini tercih edecek olanlar için bu uygulamanın detaylarından bahsedelim. Siz de eğer bu yöntemi tercih etmek istiyor ama pek çok soru işareti ile karşılaşıyorsanız, PRP tedavisi ile ilgili derlediğimiz bilgileri incelemelisiniz. Platelet Rich Plazma kavramının kısaltılmış formu olan PRP tedavisi, kan hücrelerinin deri altına enjekte edilmesi işlemine dayanır. Fonksiyonundan, bu uygulama ile elde edilenlerden ise ayrıca bahsetmek gerek. İlk olarak PRP tedavisi nedir görelim.

Saç PRP Tedavisi Nedir?

Bahsettiğimiz üzere PRP tedavisi, kan hücrelerinin saçlı deri altına enjekte edilmesi işlemidir. Bu uygulama saçlı deride önemli bir onarıcı olarak görev almaktadır. Aynı şekilde pek çok farklı bölgede de deri sorunlarına çare olarak tercih edilmektedir. Çünkü bu kan hücreleri doku onarıcı göreve sahiptir. Hücrelerin yenilenme sürecini başlatan ya da hızlandıran bu tedavi, zaman içerisinde yaşlanma ile ortaya çıkan ya da kötü beslenme, alkol ve sigara kullanımı gibi olumsuzlukların beraberinde getirdiği bir durum olarak karşımıza çıkan sorunları ortadan kaldırıyor. Bu tür etkenler, hücre yenilenmesini yavaşlaması demektir. Bu da çeşitli şekillerde sonuç verebilir. Örneğin saç dökülmesi, kelleşme gibi… PRP tedavisi işte bu noktada aktif rol oynuyor ve hücre yenilenmesini yeniden başlatıyor ya da mevcut hızını artırıyor. PRP tedavisi ile elde edilen bu sonuçlar ise özellikle belli bir yaşın üzerinde olanlar için mucizevi sonuçlar olarak yorumlanabilir. PRP tedavisi sadece bunlar ile de sınırlı değil. Daha pek çok farklı uygulaması söz konusu ve pek çok farklı sonuç elde edebiliyoruz.

Bizi asıl ilgilendiren sonucu elbette ki saç derisindeki fonksiyonudur. Çünkü dökülme, seyrelme gibi durumlarda etkin bir faktör olmakta, yeniden saç çıkmasını sağlayabilmektedir. PRP tedavisi ile bu mucizevi sonuçlar elde edilebiliyor. Diğer taraftan PRP tedavisinin temeli doku onarımı olduğundan ve kan hücrelerinin ilgili bölgede cilt altına enjekte edilmesi ile sonuç alınabildiğinden pek çok avantaj elde edilmekte. Örneğin, cildin farklı bölümlerinde görülen hacim kayıpları bu teknik ile tedavi edilebiliyor.

PRP tedavisinin bir diğer önemli fonksiyonu ise saç ekimi uygulaması sırasında görülüyor. Saç köklerinin nakledilmesi sırasında ölen köklerin sayısını bu tedavi ile azaltmak mümkün. Çünkü ekilen köklerin tutunma oranı PRP tedavisi ile artırılabiliyor. Ayrıca bu şekilde saç ekimi sonrası iyileşme süreci de hızlandırılmış olmakta, hastanın sabırsızlığına da çözüm bulunmuş olmaktadır.

Saç PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP tedavisi yaptırmak isteyenlerin önemli sorunlarından biri de budur. Bu sürecin nasıl işlediği, ne tür işlemlerin yapıldığı merak ediliyor. PRP tedavisi, Platelet Rich Plasma kavramına dayandığı için Platelet’lerin onarım sürecinde nasıl aktif bir rol oynadığını görüyoruz. Organizmanın tamirat sürecini hızlandıran, doku hasarı karşısında aktif hale geçen Platelet’ler, doku geliştirici pek çok faktörü ortama salarlar. Yani PRP tedavisinin ismini veren etkenler süreci bu şekilde yönlendirmektedir. Uygulamada ise PRP tedavisi kanın gerekli aşamalardan geçirilmesi ile gerçekleşir. Öncelikle alınan kan, belli aşamalardan geçirilecektir. Ardından elde edeceği PRP’yi ince uçlu iğneler aracılığı ile saçlı deriye enjekte edecektir. Tüm bu işlemler ise ortalama 30 dakika gibi bir süre sonunda bitmiş olacaktır. PRP tedavisi böyle kısa sürede uygulanabilmektedir ama oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Saç PRP Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

PRP tedavisi çokça fonksiyona ve kullanım alanına sahip. Tüm bunları inceleyeceğimiz yazımızda, PRP tedavisinin sağladığı avantajlardan söz etmemek olmaz. Hemen madde madde PRP tedavisi avantajlarını görelim ve bu teknik ile elde edeceklerimizi öğrenmiş olalım.

  • En önemli unsur, PRP tedavisinin kan hücreleri ile uygulanıyor olması sebebi ile ortaya çıkaracağı alerji ve benzeri durumlardır. Ancak kişinin kendi kan ürünü kullanılacağından hiçbir alerji ya da kanla bulaşan hastalık riski söz konusu olmamaktadır. Ayrıca buna bağlı olarak ret sorunu da ortaya çıkmamaktadır. Kısacası PRP tedavisi son derece risksiz bir uygulamadır.
  • İyileşme sürecinin kısa olması bir diğer önemli avantajıdır. PRP tedavisi kapsamı sebebi ile iyileşme sürecini hızlandırmakta, onarım işlevi sebebi ile hızlı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
  • PRP tedavisini temelini oluşturan ve aynı zamanda en önemli avantajı kabul edilen özellik şüphesiz ki dokuları onarmasıdır. Tedavi sürecini hızlandırırken, dokuları onararak adeta gençlik verdiğini söylemek mümkün… Yeni kolajen üretimi, yeni damarsal gelişme ve hücreler arası ortamın yeniden yapılanması ile taze dokuların ortaya çıkması gençlik değil de nedir?
  • PRP tedavisi, temel mantığı sebebi ile hormonlar, vitaminler ve diğer tüm besinsel öğeler yönünden zengin bir uygulamadır.
  • Son olarak ise işin uygulama kısmından söz etmek gerek. PRP tedavisi, kolay uygulanır ve konforlu bir yöntemdir. PRP tedavisi son derece konforlu olmakta, sıkıntı yaratmamaktadır. Tüm bu sebepler ile de PRP tedavisi bugün çokça tercih ediliyor. Farklı isteklere cevap verebilen, pek çok uygulama alanı bulabilen tedavinin tercih edilme sebeplerini de böylece sıralamış olduk.

Tedavinin Merak Edilenleri

PRP tedavisi, sıraladığımız avantajları sebebi ile tercih ediliyor. Tercih eden kişilerin profiline baktığımızda ise geniş bir yaş aralığı görüyoruz. Genellikle ergenlik sürecinin tamamlanması beklenirken, bu sürecin ardından yaş sınırlaması görülmemektedir. PRP tedavisi kadın ve erkek herkes tarafından tercih edilmekte… Özellikle de saç tedavisi olarak tercih edilen PRP tedavisi, saç ekiminde oldukça faydalı olmaktadır. PRP tedavisi ile saç ekimi sonrası iyileşme süreci kısalmakta, kıl köklerinin ölüm oranında da ciddi bir azalma gözlenmektedir. Eğer siz de PRP tedavisine tedirginlik ile yaklaşıyor, riskleri hakkında soru işaretleri taşıyorsanız, minimum risklere sahip olduğunu bilmelisiniz.

PRP tedavisini tercih edecek olanlar için öncelikle belli bir inceleme yapılacaktır. Böylece PRP tedavisine karar verebilir ve yaptırabilirsiniz. Özellikle de saç ekimi yaptıracak olanların karşılaştığı bir saç tedavisi olan PRP ile siz de daha gür, daha doğal ve daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Tedavinin risksiz ve sorunsuz oluşu ise unutulmamalı. Sadece 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde uygulanabilir ve harika sonuçlar yaratabilir. Risksiz bir şekilde doku yenilemenin artık günümüz tıp teknikleri ile mümkün olması sizin için de harika bir fırsat olacaktır. Muhteşem sonuçlar ise göz ardı edilemeyecektir.

PRP Tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için iletişime geçiniz!