Menu Close
kadinlarda-sac-dokulmesinin-sebebi-nedir

Kadınlarda Saç Dökülmesine Neler Neden Olabilir?

Elbette kadın denilince akla ilk gelen şeylerden birisi de saçlar. Dervişe sormuşlar kadının tarifini istemişler, Derviş de: “Kadın dediğin 3 yeri tam olacak, gözünün karası, kaşının yayı, saçının fazlası” demiş.
Demesine demiş de e yoksa fazla saçı, şimdi kadın sayılmıyor mu? Elbette öyle değil ama kadınlara sorsanız, onların da hep hayallerini süsleyen gür, parlak ve dolgun saçlardır. O sebeple saç dökülmesi kadınlarda düşen her saç teli sayesinde, sadece evin kıl yumağına dönmesine değil, aynı zamanda içlerinin de yanmasına da sebep oluyor. Peki, bu saçlar neden dökülüyor?
Kadınlar da, kalıtsal (genetik) olarak saç dökülmesi, özellikle taç bölgesinde, ön saç çizgisi alanında yaygın olarak görülür. Bazı kadınlarda 20’li yaşlarının başında saçlarının inceldiğine ve zaman içinde bahsettiğimiz bölgede de saç dökülmesine rastlıyoruz. Buna kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi deniliyor. Genetik olarak saç konusunda şanslı olan insanlardan olmayabilirsiniz, ailenizde çok ince ve seyrek saçlı yakınlarınız olabilir. Ama öncelikle böyle bir yargıya varmadan evvel saç dökülmenize neden olan, tedavi edilebilir bir hastalığınızın olup olmadığını kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Anemi ve tiroid hastalıklar saç dökülmesini tetiklerler ve aslında bunlar tedavisi mümkün olan rahatsızlıklardır. Özellikle, Hashimoto tiroid hastalığı en çok saç dökülme yapan formudur. Ancak bu rahatsızlığınız kan testi ile teşhis edilir. Erkek tipi saç dökülmeniz varsa öncelikle bir uzmana danışarak, testlerinizi yaptırın.
Saçlarınızı çok sıkı toplamak ve lastik tokalarla çekiştirerek şekil vermek, hiç havalandırmadan uzun sürekli başörtüsü ya da şapka altında tutmak da kadın saç dökülmesine sebep olan etmenlerdir. Bu şekilde saçlarınıza değen materyalin sürtünerek zarar vermesine ya da saç köklerinin travma yaşamasına sebep olursunuz. Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde bağlamadan ve zaman zaman havalandırarak bu tarz bir saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
Uzun saçların kadın saç dökülmesine sebep olduğu söylense de, aslında bu konu da yapılmış bir araştırma yoktur. Saçlarınızın uzun olmasıyla, saç dökülmesi arasında bir bağlantı bulunmuyor. Şampuanlar saçlarınızı dökmezler, sadece iyi durulanmadığı ve köklerinde kimyasal kalıntıların kaldığı durumlarda saçlarınız dökülür. Ayrıca boyama, perma ve diğer saç işlemleri de, deriye temas etmediği sürece, saç dökülmesine neden olmaz. Sadece ağır yanıklara ve saçın kırılmasına sebep olabilirler.
Kadınlarda saç ekimi konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz www.hair.com.tr uzman ve doktorlarına danışabilirsiniz.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy

Messenger

Uzmana Sor

WhatsApp

Şimdi Ara